Nawigacja

 • Wpływ czytania na rozwój dzieci.

  „Czytanie - oto najlepszy sposób uczenia się.”  Aleksander Puszkin

  Drodzy Rodzice

          W związku z realizowanym w szkole programem rządowym „ Książki Naszych Marzeń” przekazujemy Państwu list otwarty Pani Ireny Koźmińskiej – prezesa fundacji „ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom”. Tematem listu jest wpływ czytania na rozwój dzieci. - LIST

  Nauczyciele bibliotekarze: Beata Borowska, Ewa Wesołowska

 • W dniu 04.05.2016 w naszej szkole odbył się apel upamiętniający 225 rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie kl. III gim. pod kierunkiem A .Cywińskiej przygotowali prezentację multimedialną, w której przedstawili sytuację państwa polskiego w XVIII w. twórców i znaczenie konstytucji 3 Maja. Prezentacji towarzyszyło śpiewanie pieśni patriotycznych przez całą społeczność uczniowską.

  A. Cywińska

 •     Z okazji obchodów „Światowego Dnia Zdrowia” w Zespole Szkół w Lubowidzu odbył się apel pod tytułem „ Trzymaj Formę” który przebiegał w postaci: prezentacji multimedialnej  pt. „Cukrzyca”, scenki tematycznej pt. „10 zasad prawidłowego żywienia”, tańca cheerleaders, piosenki o zdrowiu, gazetki tematycznej. W podjętych działaniach prozdrowotnych aktywnie brały udział uczniowie z klasy 3,4,5 Szkoły Podstawowej, a także z III Gimnazjum.                                                                              Iza Kapela

  .

 •     W dniu 21 kwietnia 2016 r. odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klas 1a i 1b. Uroczystość pt. ”Wycieczka do Krainy Książek” miała na celu zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek i nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli teatrzyk pacynkowy angielskiej bajki „Trzy świnki” przygotowany podczas zajęć czytelniczych przez koleżanki i kolegów z klas drugich i trzeciej. Podczas uroczystości pierwszoklasiści wykazali się znakomitą znajomością bajek i baśni odgadując wszystkie zagadki. Następnie najmłodsi czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie w obecności Pani wicedyrektor szkoły Iwony Dobies i swoich wychowawców. Po  czym  nastąpiło  uroczyste pasowanie  na czytelnika „zaczarowanym ołówkiem”. Nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i prośby książek. Całość zakończyła się słodkim poczęstunkiem.

  E. Wesołowska

 • Każdego roku 22 kwietnia obchodzony jest na całym świecie Dzień Ziemi. Uczniowie naszej szkoły postanowili przypomnieć o problemach współczesnej ekologii i inicjatywach na rzecz ochrony środowiska przedstawiając program artystyczny pt. „Sprawa dla ekologa”. Zaprotestowali w ten sposób przeciwko dalszemu niszczeniu i degradacji otaczającego nas  środowiska. 

 • 30.04.2016

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Egzanin gimnazjalny.

 • 29.04.2016

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Sprawdzian.

 • 21.03.2016

  Pierwszy dzień wiosny rozpoczęliśmy od zagrania roli nauczycieli według obowiązującego planu lekcji. Kolejnym akcentem tego dnia były występy  artystyczne . Klasy I-III i IV-VI wykonały gaik i Panią Wiosnę, a dodatkowo klasy II etapu edukacyjnego  przygotowały rymowanki. Natomiast klasy I-III Gimnazjum  wykonały pokaz mody w wylosowanych  kategoriach: klasa I strój wieczorowy, klasa II strój sportowy, a klasa III strój bajkowy.

  Samorząd szkolny.

 • Dla KOBIET, które znamy moc życzeń dzisiaj mamy, dużo szczęścia i miłości oraz kwiatów i radości, niechaj się to niesie na cały kraj, dziś dla Pań wszystko naj…  naj… naj… .    Życzą panowie.

 • 14.03.2016

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Spotkanie z MRÓWKĄ.

 • 15.03.2016

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Motylki - dzień babci i dziadka..

 • 28.02.2016

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Smerfiki - dzień babci i dziadka.

 • 15.02.2016

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Walentynki.

 • Ogłoszenie ks. Grzegorza

  POTRAWY ZIEMI LUBOWIDZKIEJ WCZORAJ I DZIŚ

  KOCHANI

      Drodzy Mieszkańcy Lubowidza i okolic oraz wszyscy Krajanie, którzy tę ziemię opuściliście, zamieszkawszy w bliższej bądź dalszej odległości od rodzinnych stron.

      Bieżący rok jest wyjątkowy dla naszej Ojczyzny oraz dla naszej parafii. Przygotowujemy się bowiem do 1050 rocznicy chrztu Polski, a co za tym idzie także naszej państwowości, lecz również, już niedługo, przeżywać będziemy 100 rocznicę śmierci naszej parafianki, bł. Matki Klary Ludwiki Szczęsnej. To czas, by spojrzeć w lokalną przeszłość, by wzbudzić w sobie lokalny patriotyzm.

      Gdy o miłości Ojczyzny mówimy bądź piszemy, zazwyczaj mamy na myśli wielkie – chwalebne, bądź tragiczne – losy Polski i Polaków. Wydobywamy wtedy z zakamarków przeszłości pamięć o naszych monarchach, wielkich wodzach, zwycięskich bitwach i sukcesach rodaków. Wspominamy Mieszka I, Władysława Jagiełłę, Stefana Batorego, Jana III Sobieskiego, Tadeusza Kościuszkę, Józefa Piłsudskiego, Chopina i Mickiewicza, Matejkę i ojca Kordeckiego. Jasną Górę, Grunwald, Odsiecz Wiedeńską, hołdy Prusaków i ruskich carów. Świętych, poetów, malarzy, sportowców, zabory, wojny, powstania, husarię i żołnierzy wyklętych. Gniezno, Szczerbiec, Wawel, Oświęcim i warszawską syrenkę. Ale przecież patriotyzm to coś zdecydowanie więcej niż historia. To umiłowanie polskiej poezji i prozy, malarstwa, rodzimej architektury, znajomość pieśni, narodowych symboli i całej naszej kultury.

       Musimy jednak pamiętać - by nie rozpłynąć się w mętnym nurcie kosmopolityzmu i multikulturalizmu - że istnieje coś, co określamy mianem Małej Ojczyzny i lokalnego patriotyzmu. To miłość do naszej, miejscowej kultury. Co ją stanowi? Nasz odnowiony co dopiero najstarszy zabytek, którym jest lubowidzki dom Boży. To oczywiście bł. Matka Klara Szczęsna i bł. bp. Leon Wetmański. To stare kapliczki rozsiane po polach, lasach i obejściach okolicy, i groby naszych przodków. Lecz lokalna kultura i Mała Ojczyzna to również organizowane od kilku lat dożynki gminne z religijną i świecką oprawą, zawkrzeński strój ludowy, który może właśnie w tym roku warto odtworzyć, a także… żywność, która ma tu także swój lokalny charakter. Ludzkie życie, zdrowie i fizyczna kondycja zależą od tego, co jemy i pijemy. Człowiek zawsze spożywał, spożywa i spożywać będzie. Wielu ludzi młodych, a nawet w sile wieku nie jest w stanie wymienić lokalnych, tradycyjnych potraw, a cóż dopiero je przyrządzić. Coraz mniej pośród nas tych, którzy pamięcią sięgają przedwojennych dekad. Musimy ocalić od zapomnienia to wszystko, co nasi dziadkowie pamiętają; rodzinne historie, lokalne tradycje, a także… kulinarne przepisy. Dlatego zwracam się tą drogą do Was wszystkich: spróbujmy zebrać informacje od swych najstarszych Krewnych o lokalnym żywieniu i związanych z nim zwyczajami.

  Spróbujmy nasze przepisy zebrać według zaproponowanego przeze mnie porządku:

  • śniadania, obiady i kolacje. Podwieczorki, desery i napoje. Zakąski, wędliny, weki. Inne specjały,
  • tradycyjne potrawy lubowidzkie – stare przepisy naszych Babć,
  • potrawy na zwykłe dni i święta. Co jadano na co dzień, a co w niedziele, Wielkanoc, Wigilię, Boże Narodzenie, może Wszystkich Świętych lub inne, specjalne dni w ciągu roku.
  • potrawy na uroczystości rodzinne: chrzty, stypy, zmówiny, wesela, itp.,
  • posiłki gospodarzy pracujących w polu, małych dzieci, osób starszych, chorych,
  • jakie zwyczaje były związane z posiłkami: ich przygotowywaniem, spożywaniem i przechowywaniem?
  • jakie potrawy przywiozły ze sobą osoby, które „wżeniły” się w naszą parafię? Skąd one pochodzą?
  • współczesna kuchnia lubowidzka – ulubione potrawy w naszych domach, przepisy przez Was lub Waszych Bliskich wymyślone i te, które najczęściej i z największą chęcią przyrządzacie,
  • inne, cenne uwagi.

       Proszę podać imię i nazwisko Autora przepisu lub od kogo ten przepis uzyskaliśmy (Babci, Mamy), kto nam go przekazał, adres i ewentualnie inny kontakt (telefon bądź e-mail)

      Informacje proszę przekazywać jako wiadomość na facebook’u, na mój adres: slesicki@interia.pl, (drogą elektroniczną można przesłać też zdjęcia potraw), spisane na kartce przekazać osobiście, bądź wrzucić do skrzynki na listy.

      Dorośli, młodzież i dzieci. Proszę Was. Ocalmy od zapomnienia zagraj, faladry, jajochę, powałki, zupy na kwasie kapuścianym i inne, lokalne specjały. Zachowajmy dla przyszłych pokoleń bogatą tradycję lubowidzkiego smaku! Jeśli zbierzemy odpowiednio dużą ilość przepisów, może uda się wydać publikację książkową?

  Zapraszam wszystkich do współpracy!                     

  Wasz wikariusz, ks. Grzegorz

 • 03.01.2016

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Szkolne kolędowanie.

Wiadomości

Kontakt

 • Zespół Szkół w Lubowidzu
  09- 304 Lubowidz
  ul. Jana Pawła II 46A
 • (+23)65-82-109

Galeria zdjęć