Nawigacja

 • 21.03.2016

  Pierwszy dzień wiosny rozpoczęliśmy od zagrania roli nauczycieli według obowiązującego planu lekcji. Kolejnym akcentem tego dnia były występy  artystyczne . Klasy I-III i IV-VI wykonały gaik i Panią Wiosnę, a dodatkowo klasy II etapu edukacyjnego  przygotowały rymowanki. Natomiast klasy I-III Gimnazjum  wykonały pokaz mody w wylosowanych  kategoriach: klasa I strój wieczorowy, klasa II strój sportowy, a klasa III strój bajkowy.

  Samorząd szkolny.

 • Dla KOBIET, które znamy moc życzeń dzisiaj mamy, dużo szczęścia i miłości oraz kwiatów i radości, niechaj się to niesie na cały kraj, dziś dla Pań wszystko naj…  naj… naj… .    Życzą panowie.

 • 14.03.2016

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Spotkanie z MRÓWKĄ.

 • 15.03.2016

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Motylki - dzień babci i dziadka..

 • 28.02.2016

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Smerfiki - dzień babci i dziadka.

 • 15.02.2016

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Walentynki.

 • Ogłoszenie ks. Grzegorza

  POTRAWY ZIEMI LUBOWIDZKIEJ WCZORAJ I DZIŚ

  KOCHANI

      Drodzy Mieszkańcy Lubowidza i okolic oraz wszyscy Krajanie, którzy tę ziemię opuściliście, zamieszkawszy w bliższej bądź dalszej odległości od rodzinnych stron.

      Bieżący rok jest wyjątkowy dla naszej Ojczyzny oraz dla naszej parafii. Przygotowujemy się bowiem do 1050 rocznicy chrztu Polski, a co za tym idzie także naszej państwowości, lecz również, już niedługo, przeżywać będziemy 100 rocznicę śmierci naszej parafianki, bł. Matki Klary Ludwiki Szczęsnej. To czas, by spojrzeć w lokalną przeszłość, by wzbudzić w sobie lokalny patriotyzm.

      Gdy o miłości Ojczyzny mówimy bądź piszemy, zazwyczaj mamy na myśli wielkie – chwalebne, bądź tragiczne – losy Polski i Polaków. Wydobywamy wtedy z zakamarków przeszłości pamięć o naszych monarchach, wielkich wodzach, zwycięskich bitwach i sukcesach rodaków. Wspominamy Mieszka I, Władysława Jagiełłę, Stefana Batorego, Jana III Sobieskiego, Tadeusza Kościuszkę, Józefa Piłsudskiego, Chopina i Mickiewicza, Matejkę i ojca Kordeckiego. Jasną Górę, Grunwald, Odsiecz Wiedeńską, hołdy Prusaków i ruskich carów. Świętych, poetów, malarzy, sportowców, zabory, wojny, powstania, husarię i żołnierzy wyklętych. Gniezno, Szczerbiec, Wawel, Oświęcim i warszawską syrenkę. Ale przecież patriotyzm to coś zdecydowanie więcej niż historia. To umiłowanie polskiej poezji i prozy, malarstwa, rodzimej architektury, znajomość pieśni, narodowych symboli i całej naszej kultury.

       Musimy jednak pamiętać - by nie rozpłynąć się w mętnym nurcie kosmopolityzmu i multikulturalizmu - że istnieje coś, co określamy mianem Małej Ojczyzny i lokalnego patriotyzmu. To miłość do naszej, miejscowej kultury. Co ją stanowi? Nasz odnowiony co dopiero najstarszy zabytek, którym jest lubowidzki dom Boży. To oczywiście bł. Matka Klara Szczęsna i bł. bp. Leon Wetmański. To stare kapliczki rozsiane po polach, lasach i obejściach okolicy, i groby naszych przodków. Lecz lokalna kultura i Mała Ojczyzna to również organizowane od kilku lat dożynki gminne z religijną i świecką oprawą, zawkrzeński strój ludowy, który może właśnie w tym roku warto odtworzyć, a także… żywność, która ma tu także swój lokalny charakter. Ludzkie życie, zdrowie i fizyczna kondycja zależą od tego, co jemy i pijemy. Człowiek zawsze spożywał, spożywa i spożywać będzie. Wielu ludzi młodych, a nawet w sile wieku nie jest w stanie wymienić lokalnych, tradycyjnych potraw, a cóż dopiero je przyrządzić. Coraz mniej pośród nas tych, którzy pamięcią sięgają przedwojennych dekad. Musimy ocalić od zapomnienia to wszystko, co nasi dziadkowie pamiętają; rodzinne historie, lokalne tradycje, a także… kulinarne przepisy. Dlatego zwracam się tą drogą do Was wszystkich: spróbujmy zebrać informacje od swych najstarszych Krewnych o lokalnym żywieniu i związanych z nim zwyczajami.

  Spróbujmy nasze przepisy zebrać według zaproponowanego przeze mnie porządku:

  • śniadania, obiady i kolacje. Podwieczorki, desery i napoje. Zakąski, wędliny, weki. Inne specjały,
  • tradycyjne potrawy lubowidzkie – stare przepisy naszych Babć,
  • potrawy na zwykłe dni i święta. Co jadano na co dzień, a co w niedziele, Wielkanoc, Wigilię, Boże Narodzenie, może Wszystkich Świętych lub inne, specjalne dni w ciągu roku.
  • potrawy na uroczystości rodzinne: chrzty, stypy, zmówiny, wesela, itp.,
  • posiłki gospodarzy pracujących w polu, małych dzieci, osób starszych, chorych,
  • jakie zwyczaje były związane z posiłkami: ich przygotowywaniem, spożywaniem i przechowywaniem?
  • jakie potrawy przywiozły ze sobą osoby, które „wżeniły” się w naszą parafię? Skąd one pochodzą?
  • współczesna kuchnia lubowidzka – ulubione potrawy w naszych domach, przepisy przez Was lub Waszych Bliskich wymyślone i te, które najczęściej i z największą chęcią przyrządzacie,
  • inne, cenne uwagi.

       Proszę podać imię i nazwisko Autora przepisu lub od kogo ten przepis uzyskaliśmy (Babci, Mamy), kto nam go przekazał, adres i ewentualnie inny kontakt (telefon bądź e-mail)

      Informacje proszę przekazywać jako wiadomość na facebook’u, na mój adres: slesicki@interia.pl, (drogą elektroniczną można przesłać też zdjęcia potraw), spisane na kartce przekazać osobiście, bądź wrzucić do skrzynki na listy.

      Dorośli, młodzież i dzieci. Proszę Was. Ocalmy od zapomnienia zagraj, faladry, jajochę, powałki, zupy na kwasie kapuścianym i inne, lokalne specjały. Zachowajmy dla przyszłych pokoleń bogatą tradycję lubowidzkiego smaku! Jeśli zbierzemy odpowiednio dużą ilość przepisów, może uda się wydać publikację książkową?

  Zapraszam wszystkich do współpracy!                     

  Wasz wikariusz, ks. Grzegorz

 • 03.01.2016

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Szkolne kolędowanie.

 • 13.12.2015

  Z okazji Mikołajek samorząd uczniowski przygotował kilka niespodzianek dla całej społeczności uczniowskiej. Odbył się uroczysty apel, podczas którego śnieżynki zaśpiewały piosenki i przeprowadziły  konkurs pt. „ Idą Święta” pośród uczniów klas 1-6 Szkoły Podstawowej. Nie zabrakło także Mikołaja z niespodzianką dla każdego ucznia naszej szkoły.

  Samorząd uczniowski

 • Apel profilaktyczny "Palenie zabija"

  Apel profilaktyczny pod tytułem „ Palenie zabija”. Celem kampanii jest trwała zmiana zachowań zdrowotnych poprzez zwrócenie uwagi na problem nieprzestrzegania zakazu palenia w miejscach publicznych oraz braku poszanowania prawa osób niepalących do przebywania w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.

  Przebieg:

  Prezentacja multimedialna  pt. „ Szkodliwość tytoniu”

  Scenka tematyczna pt. „Nigdy nie pal”

  Taniec cheerleaders

  Piosenka o niepaleniu

  Rozstrzygnięcie konkursu antynikotynowego na plakat i rymowankę  pod tytułem  „Szkodliwość palenia tytoniu” i „Mamo, tato nie pal przy mnie proszę”.

  Zaprezentowane rymowanki:

  Nie pal papierosów wcale, bo zatrujesz płuca całe.

  Umrzesz szybko i boleśnie zanim zjesz słodkie czereśnie!

  Papierosy to straszna głupota, będzie z ciebie straszna brzydota!

  Więc pomyśl młodzieńcze miły, czy chcesz by płuca twe się krztusiły?!

   Cezary Wysocki kl. 4

   

  Zapaliłem, wąchałem, wstrzyknąłem lub wypiłem już tego nie pamiętam tyle razy to robiłem.

  A za chwilę odlotu wielką cenę zapłaciłem, bo to właśnie w ten sposób swoje życie zniszczyłem” 

  A.A.

  Jak już wszyscy o tym wiecie

   Papierosy są na świecie.

   Ludzie po nie sięgają

   Chociaż  sprawy sobie nie zdają.

  Kiedy dym do płuc wciągamy

  No to przecież się trujemy.

  Papieros ma nikotynę,

  Uzależni chłopca i dziewczynę.

  Jest w nim substancja smolista,

  To jest sprawa oczywista.

  Gdy po papierosa sięgniemy

  To zachorować możemy

  Jeśli papierosy palimy

  Wtedy szybciej się męczymy

  Mamy bardziej chore płuca

  Kaszel wtedy nam dokucza

  Morał taki z tego wynika

  Niech każdy papierosów unika

  Bo to słowa są prawdziwe

  Papierosy są szkodliwe

  Palenie jest złe, więc posłuchaj mnie. Palenie to strata pieniędzy, raczej nie chcesz żyć w nędzy. Palenie skraca życie, chyba nie chcesz umrzeć w niebycie. Palenie jest złe, więc rzuć je!!!!!!         

  Klasa I Gimnazjum

   

  Koordynator do spraw zdrowia i profilaktyki

  Iza Kapela i Anna Kąpińka

   

 • Raz w miesiącu będą odbywały się w naszym przedszkolu śniadania w formie "szwedzkiego stołu". W innowacji, jaką wprowadziliśmy od nowego roku szkolnego biorą udział dzieci ze wszystkich grup w przedszkolu. Przedszkolaki samodzielnie wykonują kanapki podczas śniadania; mają do wyboru: pieczywo, warzywa, sery, wędliny, sałatki i jajka. Mogą one same zdecydować o tym, co chcą zjeść i co najważniejsze same mogą sobie ułożyć na kanapce wybrane składniki. Dzieci są zachwycone nowym sposobem podawania śniadania. Kanapki sporządzone według własnego pomysłu bardzo im smakują. Nawet "niejadki" zjadają swoją porcję z wielkim apetytem. Już w przyszłym miesiącu czeka nas nowe menu "szwedzkiego stołu".

 • 29.11.2015

  Andrzejki  2015 przebiegały w atmosferze wróżb, tańca i zabaw.

  Samorząd szkolny

 •     

       9 XI odbył się uroczysty apel z okazji 97 rocznicy odzyskania niepodległosci przez Polskę. Uczniowie pod kierunkiem E. Łęckiej i A. Cywińskiej zaprezentowali ciekawy program słowno-muzyczny przypominający trudną drogę Polaków do wolności. Nastrój uroczystości podkreśliły piosenki: "Piechota", "Przybyli ułania", "Rozkwitają pąki ... " oraz "Rota", które śpiewała cała społeczność szkolna. Apel wszystkim bardzo się podobał. Przypomniał, że ojczyzna powinna być czymś ważnym dla każdego Polaka i słowo to powinno kojarzyć się z miłością szacunkiem i odpowiedzialnością.          

    E. Łęcka

 • WYWIADÓWKA

  OGŁOSZENIE

  W dniu 16 listopada 2015r.
  godz. 1600 (poniedziałek)
  odbędą się spotkania z rodzicami - wywiadówka.

  prezentacja - Zagrozenia dla dzieci i mlodziezy zwiazane z Internetem.

Wiadomości

Kontakt

 • Zespół Szkół w Lubowidzu
  09- 304 Lubowidz
  ul. Jana Pawła II 46A
 • (+23)65-82-109

Galeria zdjęć