• Żywa lekcja przyrody w Nadleśnictwie Lidzbark

• W środę 24 maja 2023r. klasa czwarta udała się na zwiedzanie Muzeum Leśnego i ścieżki edukacyjnej
            w Nadleśnictwie Lidzbark. Pogoda sprzyjała temu przedsięwzięciu, było ciepło i słonecznie.
            Na miejscu Pani Joanna Bilska pracownica Nadleśnictwa ciekawie opowiedziała o eksponatach zebranych
            w Muzeum Leśnym, po czym udaliśmy się na zwiedzanie malowniczych terenów Rezerwatu Klonowo, odwiedzając m.in. mini wodospad, źródełko i brzeg jeziora.
            Podczas spaceru, uczniowie mieli okazję do obserwacji przyrodniczych oraz zdobycia wielu informacji na temat roślin i zwierząt tego ekosystemu. Uczestnicy wycieczki byli bardzo zadowoleni, ponieważ obserwacje były przeplatane ciekawymi zabawami terenowymi.
            Na zakończenie uczniowie integrowali się piekąc kiełbaski przy ognisku na łące porośniętej stokrotkami.
            Wycieczka była wspaniałą okazją do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu i nauki poprzez obserwację i działania praktyczne.

Jadwiga Rakoczy

• Rekrutacja uzupełniająca do Samorządowego Przedszkola Nr 1 w Lubowidzu

• Drodzy Rodzice!

Trwa rekrutacja uzupełniająca do Samorządowego Przedszkola nr 1 w Lubowidzu na rok szkolny 2023/2024.

Serdecznie zapraszam do składania wniosków o przyjęcie dziecka. Zapisy  trwają do  12 czerwca 2023r.

Wniosek do pobrania na stronie  zsl.edupage.org lub osobiście w sekretariacie szkoły.

Listy dzieci przejętych do przedszkola i klasy pierwszej, których rodzice złożyli wnioski do 10 marca są wywieszone w przedszkolu.

Dyrektor Zespołu Szkół w Lubowidzu

Beata Borowska

• Turniej ekologiczno-przyrodniczy "W harmonii z przyrodą"

• Turniej ekologiczno-przyrodniczy  „W harmonii z przyrodą”

Lubowidz 2023

W środę 17 maja 2023r. w Zespole Szkół w Lubowidzu odbyła się  czwarta edycja Turnieju Ekologiczno- Przyrodniczego „W harmonii z przyrodą”. Organizatorami konkursu był Zespół Szkół
            w Lubowidzu,   Nadleśnictwo Lidzbark oraz Górznieńsko- Lidzbarski Park Krajobrazowy. W konkursie wzięły udział 3-osobowe zespoły uczniów z klas IV-VI oraz VII-VIII. Regulamin konkursu
             przewidywał kategorię indywidualną oraz kategorię grupową. W ramach kategorii
            indywidualnej uczniowie napisali test wiedzy przyrodniczej i ekologicznej.

W kategorii klas IV- VI zwyciężył Maciej Szymański ze Szkoły Podstawowej w Lubowidzu, zaś w kategorii klas VII-VIII Julia Zdunek ze Szkoły Podstawowej w Lubowidzu.

W kategorii grupowej 3-osobowe zespoły uczniów ze szkół podstawowych rywalizowały w następujących  konkurencjach:

• Rozpoznawanie liści i szyszek drzew i krzewów leśnych
            • Praca z mikroskopem
            • Ekologiczno- przyrodnicze Koło Fortuny

W tych konkurencjach uczniowie wszystkich szkół wykazali się: umiejętnością pracy w zespole , wiedzą przyrodniczą oraz dużymi umiejętnościami praktycznymi.

Klasyfikację drużynową w kat. klas IV-VI wygrała Szkoła Podstawowa w Zieluniu, natomiast w kat. klas VII-VIII - Szkoła Podstawowa w Lubowidzu. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i uczestnikom.

• Uczniowie klasy IV posprzątali brzeg rzeki i las

Dnia 28 kwietnia 2023r.  uczniowie klasy  IV  pod opieką p. J. Rakoczy oraz p. I. Dobies wzięli udział w sprzątaniu prawego brzegu rzeki Wkry w okolicy elektrowni, pasów przeciwpożarowych wzdłuż drogi na trasie Lubowidz – Zieluń oraz terenów leśnych należących do Leśnictwa Konopaty w Nadleśnictwie Lidzbark.

Uczniowie wraz z opiekunkami oraz panem leśniczym Pawłem Szymańskim wyruszyli  spod budynku szkoły  , aby uporządkować  tereny leśne. Zbieranie śmieci rozpoczęli  od parku wiejskiego. Następnie udali się prawym brzegiem Wkry w pobliże elektrowni wodnej. Nie brakowało tam śmieci, więc dzieci z zapałem zabrały się do porządkowania tego pięknego zakątka . Zostawiły po sobie czysty teren .
            Podczas  zbierania śmieci uczniowie jak zwykle mogli dowiedzieć się wielu informacji na temat obserwowanych obiektów przyrodniczych.  Pan leśniczy opowiadał ciekawe historie na temat spotkanych roślin i zwierząt.
            W trakcie pracy zastanawialiśmy się nad bezmyślnością ludzi, którzy dbają o porządek w swoich domach, a zaśmiecają las. Dowodem są zdjęcia, które zrobiliśmy. Dzięki pracy dzieci rowy i pasy przeciwpożarowe wyglądają znowu pięknie.
            Spotkanie zakończyło się ogniskiem przy leśniczówce Lubowidz. Uczniom bardzo spodobała się lekcja przyrody w terenie.