• Sprzątanie świata łączy ludzi
          • Sprzątanie świata łączy ludzi

          • Pod takim hasłem po raz kolejny weźmiemy udział w 30 edycji ogólnoświatowej akcji Sprzątania Świata. W najbliższy poniedziałek 11 września 2023r. od godz. 9.00 do 12.30 uczniowie i przedszkolaki z Zespołu Szkół w Lubowidzu posprzątają tereny przyleśne i pasy przydrożne Lubowidza i okolic. Wzorem lat ubiegłych odpady zbierane będą w sposób selektywny. Worki zapewniają organizatorzy.

                                                            Zachęcamy wszystkich do czynnego udziału

                                                                       Opiekunowie LOP

          • Dzień Rodziny grupa "Motylki"

          • "Mamo, Tato
            dziękujemy dzisiaj bardzo za to,
            że jesteście i zawsze będziecie
            kochać nas najbardziej na świecie..."

            6 czerwca grupa "Motylki" wraz z rodzicami świętowała Dzień Rodziny. Spotkanie rozpoczęliśmy wspaniałym występem naszych przedszkolaków oraz wręczeniem pieknych upominków rodzicom. Następnie zaprosiliśmy do wspólnej zabawy. Każda rodzina mogła zrobić sobie zdjęcie na pięknej ściance. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

          • Kapsuła czasu

          • 5 czerwca uczniowie klasy 8b wykopali kapsułę czasu, którą zakopali w klasie 2. Niestety kapsuła uległa nieznacznemu uszkodzeniu. Na szczęście to co najważniejsze, czyli pamiątki oraz wpisy uczniów ocalały. Oto kilka zdjęć z kiedyś i z dziś.

          • Górzno - Wioska mydlarska

          • 24 maja grupy 3-latków "Smerfiki" i 4-latków "Motylki", wybrały się na wycieczkę do wioski mydlarskiej w Górznie. Głowym celem wycieczki była integracja grupy przedszkolnej, wzmocnienie więzi koleżeńskich, rozwijanie wyobraźni oraz kształtowanie wrażliwości estetycznej. Dzieci samodzielnie wykonały kolorowe i pachnące mydełka w bajecznych kształtach oraz zdrowotną sól do kapieli. Bawiły się w otoczeniu błyszczących baniek mydlanych. Mogły również uprać koszulki, tak jak to roziły ich prababcie. Na zakończenie wycieczki dzieci zjadły pyszną kiełbaskę z ogniska. 

            Agata Ziółkowska

          • Wycieczka do Torunia

          • Dnia 30 maja 2023r. Odbyła się wycieczka do Torunia.  Uczestnikami były kl. 4 i 5b, zaś opiekunami p. I. Dobies, p. J. Brodzinska i p. A. Barchanowicz. Pierwszym punktem programu był trening w Jump Parku, gdzie uczniowie korzystali z takich atrakcji jak:basen z gąbkami, arena z koszami, ścieżki akrobatyczne i trampoliny sportowe.

            Następnie pojechaliśmy do Teatru Baj na sztukę"Lalki śpiewają". Było to widowisko przepełnione muzyka i humorem. Po spektaklu był czas na obiad, zwiedzanie ulicy Szerokiej Torunia. Na koniec dzieci wzięły udział w warsztatach w Manufakturze Cukierków, gdzie same wyrabiały słodkiego lizaka i mogły obserwować produkcję cukierków na karmelskim stole.Karmelarze opowiedzieli i pokazali etapy powstawania słodyczy,  od wyłania karmelu i jego barwienia, aż po tworzenie wzorów.  Na koniec każdy otrzymał własnego lizaka oraz dyplom. Wieczorem wszyscy zmęczeni, ale zarazem szczęśliwi wróciliśmy do domu.

            Iwona Dobies

          • Wycieczka do Rudy- siedziby Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego

          • 24 maja 2023r. uczniowie  klasy 6, 7a i 7b wzięli udział w warsztatach biologiczno- geograficznych w Rudzie. Naszą  leśną przygodę rozpoczęliśmy od zajęć stacjonarnych w siedzibie GLPK. Prowadząca prezentację
            p. Barbara Beszczyńska w ciekawy sposób przedstawiła wiadomości dotyczące sztuki kamuflażu w przyrodzie
            i opowiedziała ciekawostki ze świata zwierząt. Bogato wyposażona  sala konferencyjna w której mieliśmy spotkanie również dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń. Kolejnym punktem naszej wycieczki była gra terenowa „ Leśni odkrywcy- spacer dookoła ośrodka Ruda” . Podczas 2 godzinnego marszu 28  uczniów poszukiwało odpowiedzi do zadań wsłuchując się w opowieści pani Basi i analizując treść  tablic informacyjnych. Znaleźliśmy wszystkie odpowiedzi do ekoquestu, a przy okazji nauczyliśmy się rozpoznawać gatunki roślin leśnych. Nasz pobyt w siedzibie Górznieńsko -Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego zakończyliśmy ogniskiem. Wycieczkę do Rudy uznajemy za udaną i za rok na pewno tu wrócimy.

                                                                                   Opiekunowie Renata Sokołowska i Agnieszka Pawlak

          • Żywa lekcja przyrody w Nadleśnictwie Lidzbark

          • W środę 24 maja 2023r. klasa czwarta udała się na zwiedzanie Muzeum Leśnego i ścieżki edukacyjnej
            w Nadleśnictwie Lidzbark. Pogoda sprzyjała temu przedsięwzięciu, było ciepło i słonecznie.
            Na miejscu Pani Joanna Bilska pracownica Nadleśnictwa ciekawie opowiedziała o eksponatach zebranych 
            w Muzeum Leśnym, po czym udaliśmy się na zwiedzanie malowniczych terenów Rezerwatu Klonowo, odwiedzając m.in. mini wodospad, źródełko i brzeg jeziora.
            Podczas spaceru, uczniowie mieli okazję do obserwacji przyrodniczych oraz zdobycia wielu informacji na temat roślin i zwierząt tego ekosystemu. Uczestnicy wycieczki byli bardzo zadowoleni, ponieważ obserwacje były przeplatane ciekawymi zabawami terenowymi.
            Na zakończenie uczniowie integrowali się piekąc kiełbaski przy ognisku na łące porośniętej stokrotkami.
            Wycieczka była wspaniałą okazją do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu i nauki poprzez obserwację i działania praktyczne.

            Jadwiga Rakoczy

          • Rekrutacja uzupełniająca do Samorządowego Przedszkola Nr 1 w Lubowidzu

          • Drodzy Rodzice!

            Trwa rekrutacja uzupełniająca do Samorządowego Przedszkola nr 1 w Lubowidzu na rok szkolny 2023/2024.

             Serdecznie zapraszam do składania wniosków o przyjęcie dziecka. Zapisy  trwają do  12 czerwca 2023r.

            Wniosek do pobrania na stronie  zsl.edupage.org lub osobiście w sekretariacie szkoły.

            Listy dzieci przejętych do przedszkola i klasy pierwszej, których rodzice złożyli wnioski do 10 marca są wywieszone w przedszkolu.

             

            Z poważaniem

            Dyrektor Zespołu Szkół w Lubowidzu

            Beata Borowska

          • Turniej ekologiczno-przyrodniczy "W harmonii z przyrodą"

          • Turniej ekologiczno-przyrodniczy  „W harmonii z przyrodą”

            Lubowidz 2023

            W środę 17 maja 2023r. w Zespole Szkół w Lubowidzu odbyła się  czwarta edycja Turnieju Ekologiczno- Przyrodniczego „W harmonii z przyrodą”. Organizatorami konkursu był Zespół Szkół
            w Lubowidzu,   Nadleśnictwo Lidzbark oraz Górznieńsko- Lidzbarski Park Krajobrazowy. W konkursie wzięły udział 3-osobowe zespoły uczniów z klas IV-VI oraz VII-VIII. Regulamin konkursu
             przewidywał kategorię indywidualną oraz kategorię grupową. W ramach kategorii
            indywidualnej uczniowie napisali test wiedzy przyrodniczej i ekologicznej.  

            W kategorii klas IV- VI zwyciężył Maciej Szymański ze Szkoły Podstawowej w Lubowidzu, zaś w kategorii klas VII-VIII Julia Zdunek ze Szkoły Podstawowej w Lubowidzu.

            W kategorii grupowej 3-osobowe zespoły uczniów ze szkół podstawowych rywalizowały w następujących  konkurencjach:

            • Rozpoznawanie liści i szyszek drzew i krzewów leśnych
            • Praca z mikroskopem
            • Ekologiczno- przyrodnicze Koło Fortuny

            W tych konkurencjach uczniowie wszystkich szkół wykazali się: umiejętnością pracy w zespole , wiedzą przyrodniczą oraz dużymi umiejętnościami praktycznymi.

            Klasyfikację drużynową w kat. klas IV-VI wygrała Szkoła Podstawowa w Zieluniu, natomiast w kat. klas VII-VIII - Szkoła Podstawowa w Lubowidzu. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i uczestnikom.

          • Sprzątanie świata

          • Uczniowie klasy IV posprzątali brzeg rzeki i las

            Dnia 28 kwietnia 2023r.  uczniowie klasy  IV  pod opieką p. J. Rakoczy oraz p. I. Dobies wzięli udział w sprzątaniu prawego brzegu rzeki Wkry w okolicy elektrowni, pasów przeciwpożarowych wzdłuż drogi na trasie Lubowidz – Zieluń oraz terenów leśnych należących do Leśnictwa Konopaty w Nadleśnictwie Lidzbark.

            Uczniowie wraz z opiekunkami oraz panem leśniczym Pawłem Szymańskim wyruszyli  spod budynku szkoły  , aby uporządkować  tereny leśne. Zbieranie śmieci rozpoczęli  od parku wiejskiego. Następnie udali się prawym brzegiem Wkry w pobliże elektrowni wodnej. Nie brakowało tam śmieci, więc dzieci z zapałem zabrały się do porządkowania tego pięknego zakątka . Zostawiły po sobie czysty teren .
            Podczas  zbierania śmieci uczniowie jak zwykle mogli dowiedzieć się wielu informacji na temat obserwowanych obiektów przyrodniczych.  Pan leśniczy opowiadał ciekawe historie na temat spotkanych roślin i zwierząt.
            W trakcie pracy zastanawialiśmy się nad bezmyślnością ludzi, którzy dbają o porządek w swoich domach, a zaśmiecają las. Dowodem są zdjęcia, które zrobiliśmy. Dzięki pracy dzieci rowy i pasy przeciwpożarowe wyglądają znowu pięknie.
            Spotkanie zakończyło się ogniskiem przy leśniczówce Lubowidz. Uczniom bardzo spodobała się lekcja przyrody w terenie.

          • Żywa lekcja przyrody- spotkanie z leśnikiem

          • „ Uczmy miłości do przyrody,
            uczmy spostrzegać jej piękno
            cieszyć się nim, podziwiać
            i przestrzegajmy dzieci
            by tego piękna nie niszczyły”

            H. Zdzitowiecka
            pisarka i popularyzatorka wiedzy przyrodniczej

             

            27 kwietnia 2023r. w ramach edukacji ekologicznej w naszej szkole gościliśmy p. Macieja Malinowskiego - podleśniczego Nadleśnictwa Dwukoły. W spotkaniu wzięli dział uczniowie klasy 8a i 8b. Młodzież szkolna miała niebywałą okazję poznać na czym polega praca leśnika oraz jakie korzyści czerpiemy z lasu. Pan leśniczy przybliżył wiele ciekawostek i cennych informacji z zakresu gospodarki łowieckiej, dając szansę uczniom do zadawania pytań. Z zapałem opowiedział o ścieżce kształcenia w swoim zawodzie oraz obowiązkach  związanych z dbaniem o las. Wspomniał również o spornej kwestii dokarmiania zwierząt zimą. Nasz gość wskazał jak ważna jest w jego pracy pasja oraz radość z obcowania z przyrodą. Przygotowana zaś prezentacja  kolekcji leśnych eksponatów, jak; poroża, futra zwierząt, zęby urozmaiciła opowieść leśniczego. Na koniec naszego spotkania p. Maciej zaprosił uczniów do odwiedzenia szkółki leśnej Nadleśnictwa Dwukoły, która niebawem zostanie wzbogacona o gatunek żubra. Na pewno skorzystamy!

            Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a wysłuchane wiadomości poszerzyły wiedzę proekologiczną uczniów.

                                                           Opiekun LOP Renata Sokołowska

          • Nowoczesne i skuteczne techniki uczenia się!

          • 18.04.2023r.  w naszej szkole odbędą się mini prezentacje – warsztaty, które skierowane będą do uczniów klas 4-8. W trakcie prezentacji uczniowie dowiedzą się o nowych skutecznych możliwościach uczenia się i otrzymają ulotkę informacyjną dla rodziców. Każdy zainteresowany uczeń będzie mógł zgłosić się na bezpłatną, niezobowiązującą lekcję pokazową.

          • Lista uczniów zakwalifikowanych do przedszkola i klasy pierwszej

          •  

            Drodzy rodzice/prawni opiekunowie, 

            Dyrektor Zespołu Szkół w Lubowidzu ogłasza, że  listy uczniów zakwalifikowanych do przedszkola i klasy pierwszej są wywieszone na drzwiach wejściowych do przedszkola.   Do 3 kwietnia rodzice/prawni opiekunowie proszeni są o potwierdzenie woli przyjęcia do przedszkola/klasy pierwszej. Potwierdzenie woli należy złożyć w sekretariacie szkoły (część rodziców już złożyła to oświadczenie).

            Jednocześnie informuję, że do 12 czerwca trwa postępowanie uzupełniające.

            Serdecznie zapraszam.

            Z wyrazami szacunku

            Dyrektor

            Beata Borowska

          • Konferencja „Zauważ, usłysz, działaj… - jak wspierać osoby w kryzysie emocjonalnym?”

          • Drodzy Nauczyciele, Rodzice!

            Serdecznie zapraszam Państwa do udziału w konferencji, „Zauważ, usłysz, działaj… - jak wspierać osoby w kryzysie emocjonalnym?”, organizowanej przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie. Konferencja odbędzie się 28 lutego 2023r. (wtorek, w godzinach 12:00 – 16:00).
            W załączeniu przesyłam pismo KO w Warszawie z linkiem do transmisji oraz harmonogram szkolenia.

                                                                                                              Z poważaniem
                                                                                                            Beata Borowska 

          • Dzień Babci i Dziadka w grupie "Motylki"

          • 24 stycznia, w grupie "Motylki", zostało zorganizowane spotkanie z babciami i dziadkami wychowanków. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie oraz taneczne. Wzruszeni gości zostali również obdarowani upominkami. Na koniec, ku uciesze dziadków odbyły się wspólne zabawy taneczne. 

        • Konkurs  Mistrz Genetyki
          • Konkurs  Mistrz Genetyki

          • 17 stycznia 2023 r. odbył się szkolny konkurs o tytuł Mistrza Genetyki,w którym wzięli udział zainteresowani tą dziedziną nauki uczniowie klas 8. Celem konkursu było poszerzanie i promowanie wiedzy z genetyki, rozwijanie zainteresowań uczniów oraz pobudzanie ich do twórczego myślenia.

            W konkursie wzięło udział pięcioro uczniów: troje z klasy 8a- Zofia Babska, Katarzyna Brzozowska, Emilia Krzywda i  dwoje z klasy 8b- Małgorzata Galas i Lena Dobies. Uczestnicy konkursu rozwiązywali test składający się z 25 zadań. Uczniowie mieli za zadanie rozpoznać choroby genetyczne, rozwiązać krzyżówki genetyczne
            i udzielić odpowiedzi na zadania problemowe.

            Mistrzynią Genetyki w roku szkolnym 2022/2023 została Lena Dobies,a wicemistrzynią  Zofia Babska . Laureatkom konkursu w obecności uczniów całej szkoły, nagrody i dyplomy wręczyła p. dyrektor Beata Borowska.

            Gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu sporej wiedzy z zakresu tej ciekawej dziedziny biologii i życzę dalszych sukcesów.

                                                                                       Renata Sokołowska

          • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Lubowidzu uczcili 160 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

          •         22 stycznia 1863r.Tymczasowy Rząd Narodowy Manifestem wydanym w Warszawie ogłosił powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Swoim zasięgiem objęło ono ziemie zaboru rosyjskiego, tj. Królestwo Polskie i ziemie zabrane.Było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Niektóre z nich miały miejsce w powiecie żuromińskim m.in. na linii miejscowości Osówka, Toruniak, Sztok. Poległych tam powstańców złożono we wspólnej mogile, na cmentarzu parafialnym w Lubowidzu. W tradycję naszej szkoły wpisało się już dbanie o to miejsce pamięci narodowej. Nie mogło być inaczej i tym razem. W 160 rocznicę wybuchu powstania, przedstawiciele samorządu uczniowskiego pod opieką nauczycielek historii A. Cywińskiej i E. Wesołowskiej udali się na miejscowy cmentarz, żeby złożyć kwiaty na grobie powstańców styczniowych. Minutą ciszy i wspólną modlitwą uczcili pamięć poległych.