• "Patriotyzm dla najmłodszych"
          • "Patriotyzm dla najmłodszych"

          • 18 października w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Lubowidzu klasa 1 uczestniczyła w warsztatach pt. „Patriotyzm dla najmłodszych” prowadzonych przez  pisarkę Monikę Sawicką. Celem tych warsztatów było budowanie u dzieci świadomości, że należą do wspólnoty ludzi, zamieszkujących szczególny skrawek Ziemi zwany „Ojczyzną”. Podczas spotkania uczestnicy wysłuchali Legendy o Lechu, Czechu i Rusie, następnie z puzzli ułożyli nasz hymn narodowy, poznali też symbole narodowe. Były kolorowanki i zgadywanki dotyczące Polski, Polaków i patriotyzmu, a na koniec zabawa, w której za pomocą biało-czerwonych farb dzieci robiły odciski łapek na brystolu. Na zajęciach uczniowie rozwijali wyobraźnię, kreatywność i umiejętność pracy w grupie.

                                                                                              Barbara Potorska

        • XIX Dzień Papieski - "Wstańcie i chodźmy"
          • XIX Dzień Papieski - "Wstańcie i chodźmy"

          • 16.10.2019r. w kolejną rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papież w naszej szkole obchodziliśmy XIX Dzień Papieski pod tytułem  „Wstańcie i chodźmy”. Spotkanie ze Świętym Janem Pawłem  II miało na celu zaproszenie do pójścia drogą, którą przez całe życie wskazywał Święty Jan Paweł II – Drogą, którą jest Jezus Chrystus. Ponieważ Święty Jana Pawła II stanowił przykład konsekwentnie realizowanej właściwej odpowiedzi, jaką człowiek może dać na Chrystusowe wezwanie: „Oto idę pełnić Twoją wolę”, papież polak wspominał o powołaniu każdego człowieka, o czym mówi tytuł tegorocznego dnia papieskiego „Wstańcie i chodźmy” wypełnić nakaz Chrystusa.”

            Uczennice  naszej szkoły Zuzanna Górczewska, Kinga Sztramska i Zofia Zdunek jak również Nikola Łukaszewska przypomniały zebranym uczniom postać, słowa i nauczanie Świętego Jana Pawła II, który był człowiek wyjątkowy, ukochaną postacią w bieli. Człowiekiem podróżującym po całym świecie wypełniając nakaz Chrystusa niosąc Dobrą Nowinę całemu światu. Był papieżem przełomu wieków, który zafascynował ludzi na całym świecie swoim nauczaniem i głęboką wiarą. Każdy kto mógł z nim się spotkać, odczuwał promieniowanie świętości i bliskości serca samego Boga.

             W trakcie apelu uczniowie mogli zobaczyć, szczególnie ci najmłodsi w krótkim filmie historyczny moment wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

            Mogli usłyszeć bardzo ważne słowa z pierwszej pielgrzymki Jana Paweł II do Ojczyzny  - (…) człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć, ani kim jest, ani jaka jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie. Nie może tego wszystkiego zrozumieć bez Chrystusa…

            Jak również słowa kierowane do dzieci i młodzieży: „Obejmując was jak ojciec, powiadam wam: obierzcie słuszną drogę, którą wskazuje wam Bóg w swoich przykazaniach (…) Musicie być mocni ta mocą, którą daje wiara! Musicie być mocni mocą wiary!

            Podczas apelu mogliśmy usłyszeć oprawę muzyczną przygotowane przez scholkę parafialną. Podsumowaniem i przesłaniem spotkanie był wiersz wykonany przez – Karolinę Zdunek uczennicę klasy II.

            Ojcze!

            Zasiałeś we mnie ziarenko WIARY.

            Już widać, jak radośnie kiełkuje…

            A to dopiero początek!

            Ojcze!

            Zasiałeś we mnie ziarenko NADZIEI.

            Już widać, jak radośnie kiełkuje…

            A to dopiero początek!

            Ojcze!

            Zasiałeś we mnie ziarenko MIŁOŚCI.

            Już widać, jak radośnie kiełkuje…

            A to dopiero początek!

            Ojcze, bądź nadal ze mną na każdy dzień mojego żyć.


            Warto było by wspomnieć, iż 24.10.2019r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli z tym samym programem słowno – muzycznym w spotkaniu integracyjnym w Zespole Szkół Specjalnych w Żurominie. Było to wspaniałe doświadczenie, a zarazem wypełnienie słów Świętego Jana Pawła II „Wstańcie i chodźmy” wypełnić nakaz Chrystusa. Nasz występ  został bardzo mile przyjęty przez uczniów i opiekunów tej szkoły o czym świadczyły gromkie brawa.

          • Centrum Nauki Kopernik

          •             4 października klasa 5a i 5b były na wycieczce w Warszawie. Uczniowie odwiedzili Centrum Nauki Kopernik. Budynek Centrum Nauki Kopernik przyciąga wzrok z daleka. Zaskakuje formą, designem oraz powierzchnią użytkową. Tak naprawdę jest w nim znacznie więcej atrakcji, niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Centrum Nauki Kopernik to dwa piętra po brzegi wypełnione interaktywnymi eksponatami, które dosłownie czekają na swoich gości. Całość podzielona została na strefy tematyczne – światło, prąd, powietrze i w każdej z tych stref najmłodsi mogą przeprowadzać doświadczenia, ucząc się przy okazji, czemu tak się dzieje. Centrum Nauki Kopernik to nie jest typowe muzeum, gdzie nie możesz niczego dotknąć. Tutaj wręcz powinno się wszystkiego dotykać! Obok każdego z eksponatów znajduje się krótki opis, co należy i w jakiej kolejności nacisnąć, czy zrobić, aby zainicjować doświadczenie.

                        Po wspaniałej , ciekawej i nietypowej wizycie w Centrum Nauki Kopernik uczniowie  uczestniczyli w próbie generalnej do programu „Taniec z gwiazdami”. Było to fantastyczne doświadczenie dla nich. Wszystkich uczestników programu i ich tańce widzieli na żywo. Po zakończonej próbie, która trwała około 2,5 godziny, zrobiliśmy wspólne zdjęcie z tancerzami i oczywiście z Krzysztofem Ibiszem. Każdy miał możliwość zrobienia sobie zdjęcia z ulubionym tancerzem, aktorem, youtuberem....Było niesamowicie.  Ciężko było ich zabrać do autokaru.

             

            Zielińska Grażyna

        • Wieczór chwały "Idzie nowe"
          • Wieczór chwały "Idzie nowe"

          •  

            5.11.2019r. uczniowie i młodzież z naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w parafialnym wyjeździe do Płocka na Wieczór Chwały tym razem pod tytułem „Idzie nowe”. Młodzież
            w trakcie spotkanie mogli przeżyć coś wyjątkowego i fascynującego – zbliżyć się do Jezusa wraz z młodzieżą z całej diecezji płockiej. Podczas spotkanie mogli zobaczyć jak młodzież
            z Kościoła pod wezwaniem Św. Stanisława Kostki  dzieli się wiarą z innymi za pomocą przygotowanych przedstawień przez zespół „Bosko drama” i „Bosko Band” – zespół odpowiedzialny za oprawę muzyczna i wokalną.

            Punktem kulminacyjnym każdego spotkania jest spotkanie z samym Jezusem adorowanie Go w Najświętszym Sakramencie i błogosławieństwo wszystkich zgromadzonych.

            Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się w marcu 2020r.

            Joanna Dobucka

             

        • Wigilia Wszystkich Świętych
          • Wigilia Wszystkich Świętych

          •  

             

            31.10.2019r. już po raz trzeci w naszej parafii Św. Andrzeja Apostoła przed Uroczystością Wszystkich Świętych odbyła się Wigilia Wszystkich Świętych. Nabożeństwo rozpoczęło się o godz. 19;00 ks. proboszcz Sławomir Stefański przywitał wszystkich zgromadzonych i po krótkim słowie skierowanym do dzieci i  wspólnych modlitwach odbyła się  procesja z relikwiami Św. Stanisława Kostki i bł. Matki Klary Szczęsnej. W procesji wzięły udział dzieci w przebraniu lub z wizerunkiem swojego świętego wraz z rodzicami. Był to ekscytujący moment ze względu na porę dnia i zbliżający się wieczór.

            Po nabożeństwie wszystkie dzieci wraz z rodzicami udali się do salki katechetycznej na drugą część czyli wspólną zabawę

            Pod opieką p. Joanny Dobuckiej, Zuzanna Kiec przeprowadziła kilka wspólnych zabaw: które sprawiły wiele radości. Wszystkie dzieci mogły zaprezentować się w wspólnym śpiewie piosenek z gestami np. ”Tak, tak Panie”, „Jesteś życiem mym”, „Taki duży taki mały”. Dzieci mogły również wziąć udział w różnych konkursach np. „Najpiękniejsze przebranie za swojego patrona” jak również „Najciekawsze zaprezentowanie swojego patrona”. W trakcie przerwy w zabawie dzieci mogły posilić się przepysznym pączkiem.

            Cieszymy się bardzo, że to wydarzenie w naszej parafii zagościło już na stałe w naszym kalendarzu. Dziękujemy również rodzicom za zaangażowanie i zapraszamy oczywiście za rok.

             

            Joanna Dobucka

             

             

             

             

             

             

        • 1 listopada Wszystkich Świętych
          • 1 listopada Wszystkich Świętych

          • „A choć ich życia płomień zgasł

            To myśli o nich są przecież w nas”

            (Maria Czerkawska)

            Przedszkolaki również pamiętają o tych którzy odeszli walcząc o naszą wolność. Jak co roku, wszystkie grupy przedszkolne, odwiedziły na cmentarzu Grób Nieznanego Żołnierza. Wspólnie zapaliliśmy znicz i zmówiliśmy krótką modlitwę.

        • Warsztaty w bibliotece publicznej w Lubowidzu - życie i twórczość Stanisława Moniuszki
          • Warsztaty w bibliotece publicznej w Lubowidzu - życie i twórczość Stanisława Moniuszki

          • Uczniowie klasy 7 18.10 2019r.uczestniczyli w przemiłym spotkaniu z autorką książek dla dzieci i dorosłych panią Moniką Sawicką Kacprzak, która w formie warsztatów zaprezentowała życie i twórczość polskiego kompozytora, dyrygenta, autora ponad 268 pieśni, wielu oper), operetek, baletów i muzyki kościelnej -  Stanisława Moniuszki 
            w dwusetną rocznicę jego urodzin (1819-1872). Uczniowie między innymi mogli dowiedzieć, iż Stanisław Moniuszko imię otrzymał po swoim dziadku i urodził się w Ubielu na Białorusi, a zmarł w Warszawie. Pochodził z rodziny religijnej i bardzo rodzinnej miał dziesięcioro dzieci. Jego życie nie było takie proste mimo, iż jego dzieła stały się jego sukcesem dzięki pracowitość sumienności. Obdarzony był wyjątkowym słuchem i umiejętnościami muzycznymi. Podczas spotkania uczniowie mogli usłyszeć jego dzieła, zobaczyć fragmenty jego najsłynniejszych oper „Halka”, „Straszny Dwór”. Uczniowie podczas warsztatów mogli zobaczyć oryginalne zdjęcia nut i dzieł Moniuszki. Jego twórczość przepełniał ogromny talent ale i również szczególny sentyment do polskości. Jest jednym z najwybitniejszych kompozytorów nazywany również ojcem „polskiej opery narodowej”.

            Podsumowaniem warsztatów i głównym przesłaniem pisarki był przekaz do młodzieży, iż warto się uczyć i rozwijać swoje zainteresowania i swoje pasję. Spotkanie było bardzo ciekawe i wartościowe dla młodego pokolenie.

            Joanna Dobucka

             

        • Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny
          • Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny

          • 4.10.2019 w ramach akcji prowadzonej przez Delegaturę Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie dzieci z grupy przedszkolnej D 6-latki otrzymały odblaskowe breloczki. Gadżety mające na celu poprawę bezpieczeństwa wręczyli dzieciom dyrektor Delegatury w Ciechanowie Pan Rafał Woźnowski,  Burmistrz Miasta i Gminy Lubowidz Pan Krzysztof Ziókowski  oraz Dyrekcja Zespołu Szkół w Lubowidzu Iwona Domżalska. Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą z zakresu bezpieczeństwa na drodze. Swoje breloczki przyczepiły do plecaków, by być bardziej widocznymi. odwiedziny oraz otrzymane prezenty sprawiły dzieciom dużo radości.

            Joanna Nikiel

        • Przedszkolaki w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej
          • Przedszkolaki w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej

          • Dnia 11.10.2019 przedszkolaki z grup przedszkolnych C 5-latki i D 6-latki wraz z wychowawczyniami Anną Lewandowską i Joanną Nikiel uczestniczyły w przedstawieniu teatralnym aktorów teatru Krak-Art pt. „Jaś i fasolowe drzewo”. Główny bohater Jaś wybrał się na targ sprzedać krowę, tam spotkał zielarkę której sprzedał krasulę, a w zamian otrzymał nasionka zaczarowanej fasoli. Po zasianiu jej i wyrośnięciu ogromnej fasoli wspinał się na niej i tak dostał się do domu Grażyny i Janusza. Małżeństwo okazało się być bardzo hojne i podzieliło się z biednym Jasiem tym co mieli. Przedstawienie uczy również wartości, które są ważne w życiu :miłość i rodzina oraz dzielenie się z innymi, którzy są w potrzebie. Spektakl bardzo się podobał dzieciom. Mogły wziąć w nim czynny udział. Dzieci nawiązały bardzo dobry kontakt z aktorami. Przedstawienie bardzo się im podobało iż zapewne na długo pozostanie w ich pamięci.

            Joanna Nikiel

          • Dzień geologa

          • Dzień geologa w przedszkolu

             Dnia 17.09.2019 przedszkolaki z grupy D 6-latki wraz z wychowawczynią Joanną Nikiel obchodziły dzień geologa. Początek zajęć stanowiło dostarczenie informacji na temat geologii- nauki o ziemi. Dzieci zostały zapoznane z informacjami na temat kształtu naszej planety, warstw gleby, rodzajami gruntów oraz bogactw naturalnych. Zajęcia rozpoczęła zabawa ruchowa. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy: ląd i ocean, gdy palec nauczyciela zatrzymał się na kręcącym globusie na lądzie dzieci „ląd” musiały usiąść, gdy na oceanie- dzieci „ocean” musiały się położyć. Następne zadanie dotyczyło warstw ziemi- przedszkolaki napełniały duży słój warstwami kamieni, żwiru, piasku w taki sposób by powstały warstwy symbolizujące warstwy ziemi. W kolejnym zadaniu należało przyporządkować odpowiedni rodzaj gruntu do jego wykorzystania przez człowieka. Ostatnie zadanie polegało na kwalifikacji bogactw naturalnych jakich użyto do wyprodukowania danego przedmiotu np. złoto do pierścionka, miedź do rurki, ropę do nafty. Dzieci miały okazję zobaczyć oraz dotknąć bogactw naturalnych jakie daje ziemia: miedzi, nafty, drewna, węgla. Oprócz kart pracy ze zdjęciami, zostały wykorzystane prawdziwe surowce.  Zajęcia wzbogaciły wiedzę przedszkolaków o informacje z zakresu geologii.

            Joanna Nikiel

          • Zagrożenia związane z e-papierosami

          • MEN_i_GIS_Informacja_na_temat_zagrozen_dotyczacych_e-papierosow(2).pdf

            Bardzo prosimy uczniów i rodziców o zapoznanie się z  informacją przygotowaną przez Głównego Inspektora Sanitarnego przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej na temat potencjalnych zagrożeń związanych z elektronicznymi papierosami.

            Od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy, tak samo jak tradycyjne papierosy, uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie.

            E-papierosy oraz tytoń podgrzewany postrzegane są jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się one szczególnie atrakcyjne. Pozwalają one ukryć młodzieży nawyk palenia. Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący ją przed sięganiem po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.

            Więcej na temat zagrożeń związanych z używaniem e-papierosów można dowiedzieć się w linku powyżej.


        • Ślubowanie klasy pierwszej
          • Ślubowanie klasy pierwszej

          • Ślubowanie uczniów klasy pierwszej to bardzo ważna uroczystość w naszym szkolnym kalendarzu.    11 października 2019 roku 19 uczniów klasy1 z dumą zaprezentowało swój program artystyczny. Śpiewając piosenki i deklamując wiersze udowodnili, że jest to niezwykle ważne wydarzenie w życiu każdego ucznia. Występy dzieci spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem. Mali artyści nagradzani byli gromkimi brawami. Podniosłym momentem podczas uroczystości było złożenie ślubowania, po którym już oficjalnie zostali przyjęci
            w poczet uczniów naszej szkoły. Pani dyrektor Iwona Domżalska złożyła pierwszoklasistom gratulacje i życzenia, dzieci otrzymały też pamiątkowe dyplomy. Uczniowie klas 2 i 3 wręczyli swoim młodszym kolegom słodkie upominki.

            Ta szkolna uroczystość dostarczyła pierwszakom niezapomnianych przeżyć, rodzicom wiele wzruszeń, nauczycielom dumy i radości z nowo przyjętych uczniów.

                                                                                                                                                                                                                                             Wychowawca – Barbara Potorska

        • Dzień chłopaka
          • Dzień chłopaka

          • Uczennice z koła teatralnego „Szpila” postanowiły zrobić wszystkim panom z okazji ich święta niespodziankę. Przygotowały program kabaretowy pt. „Top Chłop”.  W programie, który miał formę konkursu dziewczęta w sposób humorystyczny przedstawiły trzech panów: „macho”, „naukowca-studenta” i „luzaka”.  Samodzielnie napisanym tekstom towarzyszyły świetnie dobrane utwory muzyczne, nie zabrakło także układów choreograficznych w wykonaniu aktorów i zespołu Cheerleader. W obchody święta włączył się również Samorząd Uczniowski fundując wszystkim Panom, i tym starszym i tym młodszym słodki upominek.

             

            Beata Borowska